راهنمای استفاده از وسایل نقلیه عمومی در استانبول

۱۳۹۹ ۵ فروردین

تراموا

تراموا یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین وسیله حمل و نقل در میان گردشگران تور استانبول و تور ترکیه است. این وسیله به علت اینکه از میان محله‌های شهر استانبول میگذرد در میان گردشگران بسیار محبوب است. گردشگران با استفاده از تراموا می‌توانند علاوه بر دیدن بافت و جاذبه‌های شهر با فرهنگ مردم استانبول نیز آشنا شوند. تراموا از وسط خیابان و بر روی ریل‌های زمینی حرکت میکند و با سرعتی مطلوب به گردشگران امکان مشاهده شهر استانبول را میدهد.

 

 متروی استانبول

متروی استانبول کاملا زیر زمین حرکت می‌کند و تمامی ایستگاه‌های آن نیز در زیر زمین قرار دارد. متروی استانبول دو نوع می‌باشد که یکی متروی برقی که خط اصلی متروی استانبول است و دیگر متروی به نام فونیکولار که با استفاده از کابل کشیده می‌شود و تنها در دو مسیر کوتاه ولی پر شیب از میدان تقسیم به سمت کاباتاش فعال است. متروی استانبول به علت اینکه ترافیک شهر استانبول را ندارد، در میان گردشگران تور استانبول بسیار محبوب است.

 

اتوبوس‌های خطی

اتوبوس‌های شهری در استانبول به مانند تمامی اتوبوس‌های شهر دنیا در میان خیابان های شهر تردد میکند و مسافران را به نقاط مختلف شهر می‌رسانند. سرعت این اتوبوس ها کند و اصولا مسیریابی با آنها سخت‌تر از تراموا و متروی استانبول می‌باشد

 

 قایق و کشتی

وجود تنکه بسفر در میان شهر استانبول باعث شده که یکی از راه‌های دسترسی در استانبول قابق وکشتی‌های مسافربری باشد. برای استفاده از قایق‌ها و کشتی‌ها باید خود را به یکی از اسکله‌های شهر برسانید. اسکله امینونو، بشیکتاش، کاباتاش، کاراکوی واوسکودار از جمله مهم‌ترین اسکله‌های شهر استانبول هستند. هزینه این حمل و نقل دریایی نسبتا برای گردشگران تور استانبول مناسب است.

 

استانبول کارت

برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی شهر استانبول می‌توانید استانبول کارت تهیه کنید. استانبول کارت که یک نوع بلیت اکترونیکی محسوب می‌شود که گردشگران تور استانبول با خرید آن می‌توانند هم در هزینه‌ها خود صرفه جویی و هم از مصرف کاغذ و پلاستیک جلوگیری کنند. استفاده از هر کارت تا پنج نفر امکان‌پذیر است و برای پرداخت هزینه اکثر وسایل نقلیه در ترکیه مناسب است. گردشگران تور استانبول می‌توانند برای خرید استانبول کارت به مغازه‌دارن، فرودگاه‌ها، دستگاه خودکار فروش بلیت و پیشخوان و نمایندگی‌های استانبول کارت مراجعه کنند. این کارت‌ها در هنگام خرید در حدود پنج لیر شارژ دارند که یا اتمام شارژ امکان شارژ دوباره نیز وجود دارد.

 

 

تصاویر مرتبط

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.
0 دیدگاه در رابطه این مقاله وجود دارد.
0  نفر این تور را پسندیده اند.