مدارک و مراحل دریافت پاسپورت

۱۳۹۹ ۴ فروردین

چه کسانی باید پاسپورت بگیرند؟

ویزا با پاسپورت یا گذرنامه فرق دارد. ویزا توسط کشور مقصد ارائه می شود به زبان ساده به این معنا است که کشور مقصد به شما اجازه می دهد که برای مدت خاصی وارد خاک تحت حکومت آنها شوید. ویزاها انواع مختلفی دارند و افرادی که با قصد بازدید از اماکن گردشگری و یا تفریح به سفر می روند باید ویزای توریستی بگیرند.
تفاوت اساسی ویزا با پاسپورت در آن است که پاسپورت هر کشور دارای قدرت و امتیاز خاصی است و دارندگان پاسپورت آن کشور به نسبت قدرت پاسپورت خود می توانند بدون داشتن ویزا به برخی از کشورها وارد شوند. در حقیقت دولت ها با یکدیگر توافق می کنند که اجازه بدهند بدون کاغذبازی مسافرانشان به کشورهای دو طرف قرارداد وارد و خارج شوند. اغلب ویزاهای توریستی بعد از سه ماه منقضی می شوند و مسافر پس از انقضای ویزای خود دیگر اجازه ماندن در کشور مقصد را ندارد و با این کار جریمه خواهد شد. پاسپورت ها اغلب 5 سال اعتبار دارند. با وجود این تفاوت ها باید بگویم که هر فرد می تواند پاسپورت کشورهایی که در آنها اقامت داشته و یا اجازه اقامت دارد را داشته باشند (اغلب یک یا دو یا سه پاسپورت دارند) اما هر مسافرت می تواند هزاران ویزا داشته باشد.
همه کسانی که در ایران زندگی می کنند، می توانند پاسپورت ایرانی بگیرند به جز پسرانی که دوران سربازی خود را سپری نکرده اند یا گواهی معافیت ندارند.

 

برای دریافت پاسپورت باید چه مدارکی داشته باشیم؟

با مراجعه به دفاتر پلیس +10 تمامی مدارک مورد نیاز را به شما اعلام می کنند اما از آنجایی که همیشه شعبات این مجموعه شلوغ هستند و باید مدتی در نوبت باشید تا کار شما انجام شود، توصیه می کنم که پیش از مراجعه هم مدارک را داشته باشید که عبارت اند از:
اصل و کپی شناسنامه (برای مسافرانی که سنشان بالای 15 سال است، شناسنامه باید عکس دار باشد)
اصل و کپی کارت ملی
در صورتی که دو مورد بالا را ندارید باید تاییدیه ثبت احوال داشته باشید.
اجازه قانونی و ثبت شده از پدر یا قیم مسافرانی که سنشان کمتر از 18 سال است از در دفاتر اسناد رسمی
یک قطعه عکس 4 در 6 جدید با پس زمینه سفید
*حضور شخص متقاضی الزامی است.
*متقاضیانی که سن آنها کمتر از 15 سال است باید گواهی اشتغال به تحصیل و دفترچه بیمه داشته باشند و در دفتر حضور به عمل بیاورند.
*نظامی هایی که مشغول به کار هستند باید اجازه نامه از حفای یگان داشته باشند و ابتدا آن را به سازمان گذرنامه ارائه داده و سپس آن را به دفاتر خدمات الکترونیک نظامی ارائه بدهند.
*برای بازنشستگان نظامی که کمتر از 5 سال از بازنشستگی آنها می گذرد داشتن اجازه نامه از حفای یگان مربوط به آنها الزامی است.
*برای بازنشستگانی که بیش از 5 سال از بازنشستگی آنها می گذرد، اصل و کپی کارت کانون بازنشستگان الزامی است.

چه کسانی نمی توانند گذرنامه بگیرند؟

به برخی افراد گذرنامه داده نمی شود بنابراین پیش از مراجعه به دفاتر پلیس +10 شرایط خود را در نظر بگیرید تا زمان شما هدر نرود.
کسانی که توسط منابع قضایی ممنوع الخروج شده اند.
کسانی که سو پیشینه دارند (در داخل یا خارج از کشور).
کسانی که بدهی مالیاتی زیادی دارند
بانوانی که اجازه رسمی همسر ندارند.
کسانی که سن آنها کمتر از 18 سال است و اجازه قیم ندارند.
ارائه اصل و کپی گواهی فوت یا طلاق برای بانوانی که همسرشان فوت کرده یا طلاق گرفته اند.
بانوانی که همسرشان مفقودالاثر است باید از دادستان گواهی بگیرند در غیر این صورت نمی توانند پاسپورت بگیرند.
افرادی که سن آنها کمتر از 18 سال است و پدرشان فوت شده و قیم آنها در دسترس نیست باید گواهی دادستان داشته باشند تا به آنها پاسپورت داده شود.
کسانی که به هر دلیلی مراجع قضایی اجازه خروج وی را نمی دهند.

 

مشمولان خدمت سربازی چطور پاسپورت بگیرند؟

همانطور که بالاتر اشاره کردم پسرانی که مشمول گذراندن خدمت سربازی هستند، پیش از گذاندن این دوران نمی توانند پاسپورت بگیرند و فقط با کارت پایان خدمت و یا معافیت می توانند گذرنامه بگیرند با این وجود قوانینی که برای این افراد وجود دارد را باهم مرور می کنیم:
کسانی که خدمت سربازی خود را گذراندند باید اصل و کپی کارت پایان خدمت خود را داشته باشند و اگر معاف شده اند کارت معافیت دائم آنها لازم است.
آقایانی که سن آنها بیش از 50 سال است، لازم نیست کارت پایان خدمت داشته باشند.
اگر خروج فردی که مشمول نظام وظیفه است، واجب باشد، می توانند با در دست داشتن موافقت کتبی از معاونت نظام وظیفه عمومی به مدت مشخص و محدود پاسپورت بگیرند؛ در غیر این صورت به آنها پاسپورت تعلق نمی گیرد. در این مرحله افراد باید 15 میلیون تومان نیز باید نزد دولت به امانت بگذارند تا اجازه خروج از کشور برای آنها صادر شود.

تصاویر مرتبط

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.
0 دیدگاه در رابطه این مقاله وجود دارد.
0  نفر این تور را پسندیده اند.